Zamandan tasarruf etmenin 9 etkili yöntemi nedir ?

Zamandan tasarruf

Zamandan tasarruf etmenin yolları nelerdir ? : Zaman; en değerli, geri döndürülmesi imkansız değeridir. Zamanı geriye çevirmek henüz imkansız olduğundan, etkili zaman yönetimini başarmak tüm insanlar için elzemdir.

Sosyal medyadan, uzak durun ya da kendinizi bu konuda sınırlayın

Sosyal medya alanları, yaşamımızdan ne kadar çok vakit çalıyor olduğundan, ancak gün içinde harcadığımız zamanı ölçerek ne kadar çok vaktimizi aldığını anlayabiliriz. Öncelikle; sosyal medya hesaplarında arkadaşlarımızı, ünlüleri, başkalarının yaşamlarını izlerken yada okurken saatlerce vakit harcanılmış olduğunu kabul etmekle başlamak gerekir. Olabildiğince gün içinde kendinize bu alanlarda vakit kaybetmemeyi uygulamaları telefonunuzdan silerek, şifreleri telefonlara unutturarak başarabiliriz. Girmek ne kadar zor olursa bu konuda o kadar üşenir, aslında tembellik ederek zaman kazanırız.

Güne erken başlamak

Sabah saatleri oldukça kıymetli saatlerdir. Doğaya ait olduğumuzu unutmadan yaşamaya başlarsak, gün ile kalkıp, gün batımı ile hayatımızı yavaşlatırsak oldukça ciddi bir zaman kazanmış oluruz. Sabah erken saatlerde yapılan tüm çalışmalar, kişiye daha verimli bir yaşam sunar. İşe bir saat önce gidip gün içinde yapılacakları programlamak, telefonlar çalmaya başlamadan güne daha konsantre bir iş disipliniyle başlamayı gerektirir. Bu disiplin kişileri hem daha pozitif hem de daha sağlıklı karar veren bireyler haline getirir.

Spor yapmak

Her ne kadar spor yaparak vakit kaybedildiği düşünülse de uzun vadede spor yapan insanların zamanı daha iyi kontrol ettiği, iç disiplinlerinin oluştuğu birçok çalışmada görülmektedir. Egzersiz hem beyni hem bedeni zinde tuttuğu gibi, kişileri hayata bağlar, daha pozitif olmalarını sağlar.

Ajanda tutmak

Yapılacak işler, gidilecek yerler, randevular bir düzen halinde belli ise kişinin günlük yaşamı çok kolaylaştığı gibi aynı zamanda, kendine ayırdığı zamanın da kıymetini bilecektir. Programlı kişiler vakit kaybetmez, görüşmelerini uzatmaz, karşı tarafın ve kendinin zamanına girmeden dakik olmayı öğrenirler.

Televizyondan uzak durun

Tv programları, reklam kuşakları, diziler oldukça düzenli bir şekilde vaktimizi öldürmeye programlı ve amaçlıdır. Ne kadar çok hayatımızdan çıkarırsak o kadar çok zamanı geri kazanırız. Özellikle kişilerin akşam saatlerini oturarak tv başında, genelde entellektüel gelişimden yoksun bırakarak geçirdiği araştırmalarla saptanmıştır. Sistem dayatması olan bu programlardan uzak durmak aslında çocukların olduğu kadar yetişkinlerinde karına olacaktır.

Trafikten uzaklaşın

İşinizi veya okulunuzu ne kadar eve yakın hale getirirseniz trafik keşmekeşinden o kadar uzaklaşır, özellikle büyükşehirlerde diğer kişilerden üç saat önde olursunuz.

Kitap okuyun

Zamanın kıymetini yine zamanın içinde düşünerek buluruz. Kitaplar, başka dünyaları , beyinleri anlamamızı sağlar. Boş hadiselerden, gereksiz üzüntü ve kuruntulardan bizi kurtararak, zamanın kıymetini anlamamızı sağlar.

Arkadaşlarınıza bunları öğütleyin

Eğer çevreniz tüm bunları yapmıyorsa, sizin tek başınıza yapmanız çok da bir şey ifade etmeyecektir. Onlar sizin vaktinizi çalmaya devam edecekler ve yaptığınız tasarruf anlamsızlaşacaktır. Kişiler birbirlerinin zamanını dikkatsizce ele geçirmektedir. Etrafınızdan böyle insanları uzaklaştırmaya çalışın.

Hep aynı dertleri dinlemek

Bazen ayıp olmasın, yanlış anlaşılırım diye kişilerin bitmek bilmeyen ve genelde değişmeyen dertlerini dinlerken kendimizi buluruz. Ciddi bir zaman kaybı olup, kendimize sonradan kızdığımızı fark ederiz. Çözümü olmayan ya da çözüme kapalı insanlardan uzak durun. Kendi kısır döngülerine sizi sokmalarına izin vermeyin.

Zamandan tasarruf konusu hakkında sizde değerli görüş ve fikirlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir