Yüzmenin vücuda sağladığı 5 fayda

Su insana dinginlik ve sakinlik veren ağrıları hafifletmede en rahatlatıcı araçtır. Yüzme ise suya karşı koyarak kaslarımızı çalıştırmamıza yardımcı olur, diğer egzersizlerin aksine kas çalıştırma ve kalori harcama açısından daha üstündür. Herhangi bir patolojik ve fizyolojik durumlarda da yüzme tercih edilir. Hamile bayanlar için hem kasların rahatlaması hem de form açısından yüzme önerilmektedir.

Kemik sorunlarına çaredir

Uzun zaman boyunca eklem ve kas problemi olanlar fizyolojik ve fiziksel aktivite yapmak açısından yüzmeyi tercih edebilirler. Su; eklem, kas ve dokuların tüm vücudun diğer organlarıyla işbirliği yaparak ya da bağımsız çalışması omurgada oluşacak baskıyı azaltmada büyük yardımcı olur. Kemik enfeksiyonu gibi problemler oluşmuşsa yüzme diğer sporlardan farklı bir alternatif olur.

Diyabet riskini aza indirir

Yüzmede çok fazla kas çalışır bu da yağ birikimini azaltır. Bu durum insülin duyarlılığını arttır ve diyabet riskini düşürür. Eğer zaten diyabetiniz varsa yüzme ile diğer egzersiz koşullarından çok daha rahat edersiniz ve hipogliseminin tetiklenmemesi içinde sebep kalmamış olur. Bunların dışında yine de sorun görüyorsanız doktora danışmakta fayda vardır.

Kilo kontrolünde yardımcı olur

Diğer egzersizlere göre yüzmek her zaman daha eğlenceli bir aktivitedir. Bu yüzden spor yapmak isteyen insanların ilk tercihleri yüzme olur. Yüzme, bütün kasları aynı anda çalıştırdığı için vücut şekillenmesini ve kilo kaybını diğer sporlara göre daha hızlı sağlar. Aynı zamanda yüzmek vücudun birçok kasını çalıştırdığı için fazla kalori yaktırır. 1 saatlik yüzme 800 veya 900 kalori kaybettirir.

Tüm kas ve organları çalıştırır

Genelde spor salonu egzersizleri bir kas grubu çalıştırmaya yöneliktir. Birçok kısmı kemik ve kas problemi olan insanları için tehlikelidir. Fakat yüzme ise kas gruplarını eşit çalıştırdığı için hiçbir probleme yol açmaz. Kalp hastaları için yorucu sporlar önerilmez fakat 1 saat yüzmek kalp atımlarına da oldukça faydalıdır.

Genel kan dolaşımına faydalıdır

Yüzmek kalbe giden temiz kan akışını sağlar. Bu temiz kan akışı vücudun sağlıklı bir dolaşımının olmasını sağlar. Yüzmede sürekli yapılan bacak hareketleri dokularda ve eklemlerde ağrı, lenf drenajı, şişmeler gibi rahatsızlıkları da ortadan kaldırır.

Bu Yazıyı Paylaş !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir