Site hızlandırma nasıl yapılır ve etkili yöntemler

Site hızlandırma nasıl yapılır ?

Site hızlandırma nasıl yapılır ve etkili yöntemler nedir ? 

Bir web sitesi hazırlarken sadece görselliğe değil, sitenin performansına da oldukça önem verilmelidir. Zira düşük performanslı ancak muhteşem bir şekilde göze hitap eden bir site yine yararsız olacaktır.

Javascript ve Css dillerinin bilinçsizce kullanıldığı ve web sitenizde yer alan fotoğraf dosyalarının boyutunun fazla büyük olduğu zaman sitenizde doğal olarak aşırı yük oluşup sitenizin yavaşlaması kaçınılmaz olacaktır.

Tüm bunların önüne geçerek web sitenizi daha çok hızlandırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları harfiyen uygulayarak site hızlandırma yöntemlerinde başarılı olabilirsiniz.

Bir internet sitesi nasıl daha fazla hızlandırılabilir ?

Sitenizde İşleyen Cache Sistemi:

Cache sistemi sitenizde olmazsa olmaz denebilecek bir sistemdir. Cache sistemi sitenizde sizin seçeceğiniz tüm içerikleri anında bir defa yükler ve sunucuya kaydeder. Böylelikle web sitenize giriş yapan ziyaretçilere daha önceden cache sisteminin yüklediği dosyalar önbellekten direkt olarak ziyaretçiye aktarılır. Yani sitenize giren ziyaretçiler her seferinde aynı içeriğin yeniden yüklenmesini beklemez. Siteyi önbellekten oldukça hızlı bir biçimde görüntüleyebilir. Bu hem sitenizin hızı açısından hem de sitenizin veritabanı için büyük bir katkı sağlar.

Uygun hosting seçimi:

Sunulan hosting hizmetleri sitenizin olmazsa olmazıdır. Kalitesi olmayan, aşırı ucuz ve sürekli olarak hizmette sorun yaşatan hosting firmalarından tamamen uzak durulmalıdır. En iyi hosting firmalarını vakit ayırarak araştırıp, fiyat performans oranı sizin için en uygun olan hosting firmasına sitenizi teslim ederek tercih etmek ilerde yaşanabilecek hosting sorunlarının önüne geçmenizi ve sitenizin güvenliğine katkı sağlar.

Uygun temayı seçmek:

Aslında ücretli olup fakat internette ücretsiz, korsan olarak bulunabilen temaları kesinlikle kullanmamak gerekiyor. Temayı ücretsiz olarak yayan kötü niyetli kişiler bu tür temalara kendi web sitelerinin linklerini, sitenizi oldukça yavaşlatabilecek ya da sitenizin hacklenmesine neden olabilecek kodlar yazmış olabilir. Bu sebeple kullanmak istediğiniz tema eğer ki resmi olarak sadece satın alınabilerek kullanılabilecek bir temaysa, temayı satın alarak temaya sahip olmak en uygunu olacaktır.

CloudFlare nedir ?

Cloudflare hizmetini sitenizle birlikte kullanmak:

Cloudflare aslında bir CDN hizmetidir. Bu hizmet sahibi olduğunuz web siteniz ve web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar arasında bir proxy açığını gidererek CDN sayesinde internet sitenizdeki neredeyse yüklenen tüm dosyalar CDN sunucularının içinde depolanır ve sitenize giren ziyaretçiler bu dosyaları kendilerine en yakın olan sunuculara bağlanarak görüntülemiş olur. Böylece sitenizin yüklenme süresini de oldukça büyük bir oranda azalmış olur. Bunun yanı sıra Cloudflare hizmetinin görevlerinden olan spam ve kara liste IP adreslerini tespit edilip web sitenize yapılabilecek olası saldırıları da büyük ölçüde azaltarak, web sitenizin güvenliğini de Cloudflare kullanmayan normal bir web sitesine göre büyük oranda arttırmış olur.

CDN hizmeti nedir ?

Bir CDN hizmeti kullanmak:

Sizin seçeceğiniz kaliteli bir firmadan CDN hizmeti satın alarak sitenize yüklemiş olduğunuz javascript, css, resim ve diğer dosyalarınızın satın almış olduğunuz CDN sunucusunda sıkıştırılmasını ve site yükünün büyük bir ölçüde azalmasını sağlayabilirsiniz.

Site hızlandırma nasıl yapılır konusunda sizde yaptığınız etkili yöntemleri yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş !

Site hızlandırma nasıl yapılır ve etkili yöntemler” için bir yorum

  • Aralık 3, 2018 tarihinde, saat 12:10 pm
    Permalink

    gereksiz linkleride iptal etmek etki sağlayabilir.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir