Para biriktirmenin en kolay 7 yolu

1- Bir hedefin olsun

Para biriktirmeye başlamadan önce ne için biriktirmek istediğinizi düşünün. Bir telefon almak mı? Tatile gitmek mi ya da bir araba almak mı? Hedefinizi belirleyin. Eğer belirlediyseniz diğer adıma hazırsınız demektir.

Hedef

2- Gereksiz para harcama!

Gereksiz harcamalar hepimizin baş belası olmuştur. Kimi zaman hiç giymeyeceğimiz kıyafete para vermek kimi zaman da lükse kaçtığımızdan para biriktirmemiz güçleşir. Hedef belirlemeden sonra para biriktirmenin ilk adımı gereksiz harcamalardan kaçınmakla başlar.

Gereksiz Harcama

3- En iyisi mi bir kumbara?

Harcamalarınızdan kalan para üstüne ”Dur şuna da bir şeyler alayım.” demeyin. Para üstünüzün gideceği tek yer kumbara olsun. Kumbaranızı kırılan cinsten seçmeye özen gösterin. Kilitli kumbara tercih ederseniz paraya ihtiyacınız olduğu zaman kumbaradan para aldığınız için birikim yapamazsınız.

Kumbara

4- Dışardan yemek yok!

Hayatımızı idame ettirmek için temel ihtiyaçlardan biride yemek yemektir. Hepimiz karnımızı doyurmak için dışarıdaki yemeklere fahiş fiyatlar ödemişizdir. Elbette size yemek yemeyi bırakın demiyoruz. Dışarıda yemek yerine evden kendi yiyeceğinizi kendiniz hazırlayın. Kendinizin hazırlama imkanı yoksa lüks yiyecekler yerine daha uygun fiyatlı yiyecekleri tercih edin.

Sefer Tası

5- Güzel bir Plan

Alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi hazırlayın. Alışveriş listesine uymaya ve ekstra ürünler almamaya özen gösterin.

Alışveriş Sepeti

6- Oturduğun yerden Çalış

Bu adıma başlamadan önce kendi yeteneklerinizi keşfedin. Kendi yeteneklerinize göre Freelancer platformlarında ilan açın ve boş zamanlarınızda ekstra iş yaparak paranıza para katın!

freelancer

7- Hedefinize Ulaşana Kadar Eğlence Hayatınıza Son Verin

Eğlenmek hayatımızın vazgeçilmezidir. Ama hedefimize ulaşana dek eğlence hayatımıza son vermemiz gereklidir. Bara, diskoya, kafeye gitmektense ücretsiz eğlence yerlerini seçin. Ücretsiz olan şehir tiyatrolarına gidin, huzurevlerini ziyaret ederek yaşlı insanların güzel vakit geçirmesini sağlayın.

huzurevi

 

Bu Yazıyı Paylaş !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir