İstenmeyen indeksler nasıl silinir ?

İstenmeyen indeksler nasıl silinir ?

İstenmeyen indeksler nasıl silinir ve etkili yöntemler nelerdir ?

1.Yöntem: Kaldır ve Bırak

Bu ilk yöntem en yavaş ve en organik yöntemdir. Sayfayı kontrol ederseniz, tek yapılması gereken sayfayı web sitenizden kaldırmaktır. Google, sitenizi taradığında bir sonraki seferde, sayfanın artık gitmediğini fark edecek- özellikle de site haritanızda değilse ve bunu işaretleyecekler. Sonra, başka bir ya da iki kez taradıklarında, hala gittiğinden emin olurlar.

Gittiği onaylandıktan sonra, Google arama dizininden düşülecektir. Bu yöntemin olumsuz tarafı, hızlı olmamasıdır. Olur Google’ın sizin sitenizi her birkaç kez ve söz konusu sayfa eksik olduğunu doğrulamaktadır. Hızlı bir şekilde indirilmesini istediğiniz bir şey varsa, daha güçlü bir işlem yapmanız gerekir.

2. Yöntem: Google Web Yöneticisi Araçları

Google, web yöneticisi araçları paketinde bir bilgi kaldırma isteği seçeneğine sahiptir. Öncelikle, sayfayı sitenizden kaldırmanız gerekir, bu nedenle bu seçenek yalnızca artık mevcut olmayan sayfalar için çalışır.

Ayrıca istenmeyen sayfanın URL’sine de ihtiyacınız olacak. Sayfayı silme durumundan önce, bu URL’ye sahip olduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde, siteniz için Google’da bir site araması yapmanız ve sayfayı bu şekilde aramanız gerekir. Tabii ki, hangi sayfanın olduğunu hatırlamanız oldukça kolay olmalı.

Google Web Yöneticisi araçları hesabınızda, ana kontrol paneline gidin ve yandaki optimizasyon bölümünü bulun. Alt seçeneklerden biri URL’lerin Kaldır. Bunu tıklayın ve yeni bir kaldırma talebi oluşturun. Şeklindeki seçeneği seçerek URL ve neden sebep olmak üzere bazı bilgileri koymaya neden olacaktır. Nedeni, önbellekten kaldırılarak indeksten kaldırılabilir veya her ikisi de olabilir. İkisini de seçmenizi tavsiye ederim. İstek doldurulduktan sonra gönderin ve bekleyin.

Genellikle Google’ın isteği işleme koyması, sayfanın artık orada olmadığından emin olmak ve indeksten kaldırmak için birkaç gün sürecektir. Talebi o bölümde ilerledikçe görebilirsiniz.

Not: Google, sitenizde kalmayı amaçladığınız sayfalarda bu yöntemi yalnızca kaldırmayı değil, kullanmanızı önerir. Dizinden otomatik olarak azalan bir sayfanın kaldırılmasıyla ilgili fazladan iş yapmak istemiyorlar. Kaldırma istekleri için beklenen kullanım durumları, bir sayfanın erken yayınlandığı ve daha sonraki bir tarihe kadar kaldırılması gerektiğidir. Örneğin, ürün lansmanınız olduğunu, ancak Google’ın bir ürün sayfasını erken indekse eklediğini varsayalım. Bu sayfa, ürün başlatılıncaya kadar dizinden kaldırabilir ve ardından kaldırma isteğini kaldırarak içeriği yeniden yükleyebilirsiniz.

Google’la ilgili olarak, sitenizi bir sayfadan kaldırmanız ve toplam kaldırma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, yöntem 1’e göre dizinden ayrılmanız gerekir. Ayrıca, bu yönteme göre kaldırma isteklerinin geçici olduğunu unutmayın. Sadece 90 gün sürecekler, bundan sonra sayfa bir sonraki tarandığında indeks geri dönecek. Sayfa artık mevcut değilse, dizine geri gönderilmez, ancak kaldırma isteğinin süresi dolmaya devam eder.

Bir sayfanın bir sürümünün kaldırılmasını istediğinizde başka bir kullanıcı değil de kaldırma isteği aracını kullanmamanız gerekir. İstenmeyen indeksler nasıl silinir konusu hakkında sizde görüş ve fikirlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş !

İstenmeyen indeksler nasıl silinir ?” için bir yorum

  • Aralık 3, 2018 tarihinde, saat 12:11 pm
    Permalink

    googleden url kaldır yöntemi bazen etkili olmayabilir bunu yaşadım çünkü

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir