Instagram hesabını çalınmaya karşı koruma

Sosyal medya yaygın olarak kullanılmaya başlandıkça siber saldırılar da aynı oranda arttı. Hackerlar her sosyal medya kullanıcısını hedef olarak almaya başladı. Her ne kadar dikkat edilirse edilsin, önlem alınmaya çalışılsa da ne yazık ki hesapların korunmasında tam başarı sağlanamayabilir.

Sosyal medya kullanırken programın sunmuş olduğu önlemleri dikkatli bir şekilde uygulayarak bu saldırılardan kaçınmak mümkün olabilir. En sık saldırı alan sosyal medya instagram hesaplarıdır.

İnstagram hesabının çalınmasına karşı ne gibi önlemler alınabilir ?

İnstagram üzerinden dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biri giriş işlemleridir. İnstagrama giriş yaparken sadece size ait cihazlardan giriş yaparsanız daha güvenli olacaktır. Farklı cihazlardan giriş yapıldığı ve kaydedildiği takdirde instagram hesabının çalınmasına neden olur.

İnstagram sayfasına giriş yaparken bilgilerinizi girmiş olduğunuz sayfanın resmi instagram sayfası olduğuna emin olmak gerekir. Bazı durumlarda sahte instagram giriş sayfası oluşturup bu alanda bilgilerinizin girilmesi sağlanabilir.

Farklı bir cihazdan hesabınıza girmek durumunda kalırsanız mutlaka hesap bilgileriniz otomatik kayıt edilmediğini ve çıkış yaptığınızı kontrol etmeniz gerekir. Hesabınızdan çıkış yaptıktan sonra kayıtlı bilgilerinizi silmek için çerez silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çerez bilgileri silindikten sonra giriş bilgilerinizi güvenliğe alabilirsiniz.

Dikkat edilecek diğer bir nokta ise sahte maillerdir. Hackerların çoğunlukla uyguladığı yöntem kullanıcılara sahte mailler yollamaktır.

Genelde hackerlar tarafından yollanan sahte mailler arkadaşlık isteği şeklindedir.

Özellikle spam klasörüne düşen bu mailleri merak edip görüntülemek için onaylamamak gerekir. Güvenli bir adresten gelmeyen mailleri açmamakta fayda vardır. Hackerlardan gelen spam mailli onaylayıp görüntülemeniz dahilinde hesabınız çalınabilir. Bu yöntemlere dikkat edilerek instagram güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

İyi bir virüs programı da kullanmak gerekir. Virüs programları akıllı telefonları, tabletleri veya bilgisayarları sahte yazılımlara karşı korumaktadır. Bu sayede cihazlarınıza sızma yapılamamaktadır.

İnstagram yetkililerinin almış olduğu önlemler nelerdir ?

Gün geçtikçe kullanıcı sayısı artan İnstagram’ın yeni sürüm hazırlıkları devam ederken kullanıcılara yönelik bir çalışma başlatılmaya çalışılmaktadır. Yeni açılacak sahte hesapların silinmesinin yanı sıra mevcut olan sahte hesapların da engellenmesi planlanmaktadır. İnstagram yetkilileri kullanıcılara dair denetimlerin sıkılaşacağından bahsetmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir