Hangi elektrikli eşya ne kadar enerji tüketir ?

Hangi elektrikli eşya ne kadar enerji tüketir, tasarruf için bilmeniz gerekenler nelerdir ?

Her birey aile bütçesini efektif olarak kullanmak ister. Dolayısıyla bazı harcamalarında maddi kısıtlamalar yapar veya bu harcamalarında tasarruf tedbirleri alır. Faydalanılan kamu hizmetlerinden en çok harcama yapılan enerji elektrik enerjisidir. Tasarruf için olmazsa olmaz denilebilecek şey, tüketilen elektrik enerjisinin dikkatli kullanımıdır.

Peki elektrik tüketiminden nasıl tasarruf elde edilir ?

Bu konuda muvaffak olunabilmesi için öncelikle evde çalışan elektrikli alet ve eşyaların tanınması gerekir. Peki bunları tanıyarak nasıl tasarruf sağlanabilir? Kullanılan bu alet ve eşyaların öncelikle hangi pozisyonda çalışırken ne kadar güç tükettiğinin öğrenilmesi, daha sonra en uygun kullanım koşullarında çalıştırıp, kullanım sıklığının belirlenmesi.gerekiyor.

Son yıllarda üretilen elektrikli eşyalar, başta enerji tasarruf özelliklerine göre satışa sunulmaktadır. A sınıfı, A+, A++, hatta A+++ enerji sınıfında elektrikli eşyalar satılmaktadır. Elektrik faturanızın komşularınkinden daha fazla geldiğini düşünüyorsanız, öncelikle eski elektrikli eşyalarınızı değiştirerek tasarruf etmeye başlayabilirsiniz. Çünkü yeni üretilen teknoloji ile bu alet ve eşyaların büyük bölümü ekonomik (eco) modda çalışma özellikli. Yani 3 kata kadar daha az enerji sarf ederek, çok daha az yakıt tüketecektir.

Farklı modlarda çalışan elektrikli eşyalara dikkat etmelisiniz

Özellikle bulaşık makinesi, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalar çok farklı modlarda farklı devirlerde çalışmaktadır. Unutulmamalı ki elektrikli eşyalar, ne kadar yüksek devirde çalışırsa, o kadar güç sarf edecektir ve bu da daha fazla enerji tüketimine sebep olacaktır. Aynı şekilde saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge, aspiratör, fırın, klima v.b. gibi elektrikli eşyalar ne kadar yüksek derece / kademede çalıştırılırsa o kadar çok enerji tüketecektir. Dolayısıyla bu alet ve cihazların özellikleri, kullanım öncesinde iyi bilinmelidir.

Hangi elektrikli eşya ne kadar enerji tüketir?

Tüketilen enerji, marka / modele göre değişebilir. Tasarruf için harcanılan bu güç değerleri mutlaka bilinmelidir. Genellikle her evde kullanılan elektrikli ev eşyalarının tükettiği enerji güç miktarları yaklaşık olarak şöyledir:

-Büyük Boy buzdolabı 962 watt / 24 saat

-Çamaşır makinesi 800 watt / saat

-Elektrik süpürgesi 1.450 watt / saat

-Bulaşık makinesi 1.800 watt / saat

-Elektrikli ütü 2.800 watt / saat

-Saç kurutma makinesi 2.200 watt / saat

-Klima soğutma modunda 900 watt ile 13.000 watt/saat arası değişir.

-Fırın 2.000 ile 3.000 watt / saat arası değişir.

-Laptop bilgisayarlar 90 watt / saat

-Kombi 150 watt / saat, enerji tüketirler.

Bu Yazıyı Paylaş !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir