Facebook’ta istenmeyen paylaşımlar nasıl engellenir ?

Facebook’ta istenmeyen paylaşımlar nasıl engellenir ?

Facebook’ta istenmeyen paylaşımlar nasıl engellenir ? , Facebook nedir ?, Facebook nasıl kullanılır ?, Facebook’ta istenmeyen paylaşımları engellemek için ne yapılmalıdır ?

Teknoloji çağının getirdiği imkanlarla birlikte haberleşme oranı büyük oranda artmıştır. Bireyler kendi aralarında daha fazla iletişim kurmaya ve sosyalleşmeye başlamıştır. İnternetin bulunmasıyla birlikte insanlar arasındaki iletişimin daha kuvvetli olmasını sağlayan sosyal paylaşım siteleri kurulmuştur. Bu sosyal paylaşım siteleri içerisinde kullanıcı bakımın en çok tercih edileni ve yaygın olanlarından biri de facebooktur.

Facebook nedir?

Facebook insanlarla arkadaş olmanızı sağlayan, çektiğiniz video ve fotoğrafları yükleyebildiğiniz, canlı yayın açabildiğiniz bir sosyal paylaşım platformudur. Facebook 2004 yılının Şubat ayında Marck Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Büyümesi ve gelişimi ise günümüzde bile devam ediyor. Bu kadar büyük bir platform olduğu için tabi ki önümüze çeşitli olumsuzluklar da çıkıyor. Bu platformu kullananlar arasında bir çok iyi niyetli insan olduğu gibi bir çok da kötü niyetli insan bulunuyor. Bu insanlar size ait olan hesapları ele geçirebilecekleri gibi kendinize ait sadece sizin paylaşım yaptığınız duvarınızda da istenmeyen paylaşımlar yapabilir ya da sizinle iletişim kurarak dolandırıcılık, sözlü taciz gibi durumlarda da bulunabilir.

Facebook nasıl kullanılır?

Facebook‘u kullanabilmek için öncelikle facebook’a kaydolmalısınız. Kaydolması oldukça kolay bir site olup e-postanızla birlikte isim ve şifre alarak hemen kaydolabilirsiniz. Facebook’ta durum ve fotoğraf paylaşımı yapabilmek için ana sayfa da en üst kısımda bulunan boş kutucuğa yazı yazabilir ve fotoğraf bağlantısı ekleyebilirsiniz. Düzeltmek istediğiniz bir nokta olursa durum veya fotoğrafınızın hemen altında bulunan üç noktalı kısma tıklayarak gerekli işlemleri yapabilirsiniz ayrıca başka kullanıcıların paylaşımındaki bu noktalara tıklayarak gönderileri kaydedebilir veya olumsuz olduğunu düşünüyorsanız şikayet edebilirsiniz. Facebook üzerinden çeşitli oyunlar oynamak için oyuna tıklamanız yeterli olacaktır. Canlı video açmak içinse yine ana sayfanız da bulunan boşluk kısmının üzerinden canlı yayın sekmesini seçebilir ve canlı yayına başlayabilirsiniz. Facebook, kullanımı oldukça kolay ve kullanışlı bir sosyal paylaşım sitesidir.

Facebook’ta istenmeyen paylaşımları engellemek için ne yapılmalıdır?

İstenmeyen paylaşımlar hesabınız ele geçirilmedikçe tıkladığınız bağlantılardan ötürü veya duvarınız açıksa bunu kötü niyetle kullanan insanlardan ötürü oluşur. Bu yüzden kimden geldiğini bilmediğiniz ve şüpheli gördüğünüz bağlantılara tıklamayınız ve hemen siliniz. Eğer tıkladıysanız hesap ayarlarınıza girip paylaşımlar kısmından sadece ben seçeneğini seçerek sizin adınıza başkasının paylaşım yapmasını engellemiş ve istenmeyen paylaşımlardan kurtulmuş olursunuz. Hesabınızda istenmeyen paylaşım yapan kişi arkadaşınızsa ve paylaşımlarınız da arkadaşlara açıksa kullanıcıyı engelleyebilir ve bir daha böyle bir paylaşım yapmasını tamamen ortadan kalkmış olur. Hesabınız ele geçirildiyse ve başka bir hesaptan bunu öğrendiyseniz facebook tarafından size sağlanan hesap kurtarma yöntemlerindeki adımları izleyerek e-postanız aracılığı ile hesabınız için yeni bir şifre almalı ve yeni şifreyle hesabınıza girerek eskisini geçersiz kılmalısınız ardından hesabınıza tekrar sahip olduğunuz için istenmeyen paylaşımları silebilir ve tekrar edilmesini engelleyebilirsiniz.

Facebook’ta istenmeyen paylaşımlar konusunda sizinde fikirleriniz varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz. Umarız sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

Bu Yazıyı Paylaş !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir