Endüstri mühendisi olmak isteyenlere öneriler

Endüstri mühendisi olmak isteyenlere öneriler, Endüstri mühendisi ne iş yapar ?

Endüstri mühendisliği günümüzün en popüler lisans bölümlerinin başında gelmektedir. Gerek yeni bir bölüm olması, gerekse sektörün önemi olmadan geniş iş olanaklarının olması, endüstri mühendisliğini diğer mühendislik dallarının bir adım önüne taşıyor.

Endüstri mühendisi ne iş yapar ?

Endüstri mühendisleri, diğer mühendisler gibi sektör kısıtlaması olmadan hemen her alanda çalışabilirler. Endüstri mühendislerinin temel görevi elinde bulunan insan, maddi kaynak, ürün gibi parametreleri en verimli şekilde kullanarak sonuca gitmektir. Endüstri mühendisinin amacı kısaca az kaynak ile çok iş yapıp, üretimi en yüksek seviyeye çekmektir.

Endüstri mühendisi adaylarına öneriler;  İlk öneri olarak, endüstri mühendisi adayı devamlı gelişime açık,öğrenmeye aç olmadılır. Kendini geliştirmek için ise sektörel yenilikleri sadece içinde bulunduğu ülke ile sınırlı kalmadan takip etmelidir. Yenilikleri öğrenmek için bol bol kitap okunmalı, dergiler takip edilmelidir.

Günümüzde çoğu firma çok uluslu bir yapıya sahip. Dolayısıyla bir mühendis için yabancı dil bilmek opsiyonel bir durum değil, bir zorunluluk. Hatta ülkemizde bulunan birçok yabancı şirket İngilizce’nin yanı sıra, ekstra olarak en az bir dil daha beklemektedir. Yabancı dildeki akıcılık endüstri mühendisini öne taşıyacaktır.

Genellikle yönetim alanında çalışan endüstri mühendisleri, insanlarla iyi ilişkiler kurabilmelidir. Bu yüzden bir endüstri mühendisine verilebilecek en önemli önerilerden biri de sosyal olmalarıdır. Üniversite hayatı boyunca arkadaş çevrelerinin yanı sıra, öğrenci kulüplerinde sosyalleşmek, etkin rol almak belki sizleri öne taşıyacaktır.

Endüstri mühendisleri çok iyi bilgisayar kullanabilmeliler. Excel ise bu bağlamda en önemli sayılabilir. Microsoft Office programlarının yanı sıra en az bir yazılım dili bilmek çok önemlidir. Stajlar öğrencilik hayatının en önemli fırsatlarındandır. Stajlar iş hayatına açılan ilk kapıdır ve çalıştığınız zaman sormaktan çekineceğiniz soruları sorabilmek, sistemi öğrenebilmek, insanlarla pozitif iletişim kurmaya başlamak için harika bir fırsattır. İş hayatına girdikten sonra merak ettiğiniz bir konuda birine soru sormak düşündüğünüz kadar kolay olmayacaktır. Aynı zamanda iyi bir staj süreci sonrasında firmanın memnun kalması halinde, uzun dönem bir staj hatta belki mezun olduktan sonra o firmada işiniz hazır sizi bekliyor bile olabilir.

Bu Yazıyı Paylaş !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir