Cpanel veritabanı nasıl oluşturulur ?

Cpanel veritabanı nasıl oluşturulur ?

Cpanel veritabanı nasıl oluşturulur : cPanel kullanılarak veritabanı oluşturmak oldukça basit birkaç adımlık çalışmanın ardından gerçekleştirilebilir. Bu işlemi uygulayarak yeni bir internet sitesi kurarken birçok yazılımın ihtiyaç duyduğu veritabanı ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Sık sık karşınıza çıkan İngilizce anlamıyla Database yani Veri tabanları, verilerin belirli bir düzen içerisinde depolanmasının sağlandığı sistemlere verilen genel isme denir. Bir internet sitesi için vazgeçilmezdir.

MySQL veritabanı oluşturma

Bunun için öncelikle cPanel kontrol panelinize kullanıcılar için oluşturulan port (2082) üzerinden giriş yapmalısınız. (siteadresiniz.com:2082)

Kontrol panelinize erişim sağlamanız ardından Veritabanı veya Database başlığı altında yer alacak MySQL Veritabanları bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.

Sizi karşılayan sayfa üzerinde, “Yeni Veritabanı Oluştur” başlığı altında yer alacak kutuya oluşturmak istediğiniz veri tabanının ismini giriniz. Ardından “Veritabanı Oluştur” yazısına tıklayarak veri tabanınızı oluşturabilirsiniz.

MySQL kullanıcı oluşturma

Veri tabanınızı oluşturduktan sonra veri tabanınız için kullanıcı oluşturma işlemini de yapmanız gerekir. Tekrardan MySQL Veritabanları alanına girişinizi gerçekleştirerek, Sayfanın ikinci sırasında yer alacak “Yeni Kullanıcı Ekle” bölümünü kullanmanız gerekmektedir.

Burada yer alan “Username” bölümüne bir kullanıcı adı girişi yaparak “Password” alanına sistem tarafından karmaşık bir şifre atanmasına izin vermenizi öneririz. Şifre ve kullanıcı adı işlemlerini tamamladığınız takdirde “Kullanıcı Oluştur” seçeneği yardımıyla işlemi tamamlayabilirsiniz. Şifrenin karmaşık ve akılda kalmayacak şekilde olması önemli değil, bu şifre sık sık kullanmanız gereken bir şifre olmayacağı için güvenli olması önemlidir.

Oluşturulan kullanıcıyı veri tabanına bağlama

Oluşturduğunuz veri tabanına kullanıcıyı bağlamanız gerekiyor bunu gerçekleştirmek için MySQL Veritabanları sayfasına tekrardan giriş yaparak en alt bölümde yer alan veri tabanınız için kullanıcı ekleme işlemini gerçekleştirebileceğiniz buton yardımıyla işlemlerinize devam etmeniz gerekiyor. Burada oluşturulan veri tabanı ile kullanıcıyı seçerek “Add” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Daha sonrasında karşınıza gelecek sayfada bu kullanıcının veri tabanı üzerinde yetkilendirme işlemlerini gerçekleştirmeniz istenecek. Bu sayfanın en başında yer alacak “Tüm Ayrıcalıklar” kutucuğunu işaretlemeniz yeterli. Daha sonrasında alt tarafta yer alacak “Değişiklikleri Uygula” seçeneği yardımıyla ayarları kaydedebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir