Çocuklarda dikkati arttıran beslenme önerileri

Çocuklarda dikkati arttıran beslenme önerileri

Çocuklarda dikkati arttıran beslenme önerileri, Dikkat eksikliği ve beslenmenin ilişkisi, Çocuklarımız ne yemeli ?

Çocukluklarda dikkat eksikliği bozukluklarının anlaşılması pek kolay değildir. Bu nedenle çocuğun ailesi, çevresindeki büyükleri ve öğretmenlerinin olabilecek belirtilerden haberdar olması dikkat eksikliğinin anlaşılmasında büyük bir rol oynamaktadır. Sık sık bir işten diğerine geçme, bir ses ya da olaydan etkilenip bulunduğu ortamdan ayrılması, yapması gereken ödevleri tamamlamakta zorlanma, karşısındakini dinleme ve çabuk sıkılma dikkat eksikliğinin başlıca sebeplerindendir.

Dikkat eksikliği ve beslenmenin ilişkisi

Çocukların dikkat eksikliğinin birçok sebebi olabilir. Bunların en başlıca sebebi ise yaptığı işi sevmemesi olabildiği gibi, yeterince ve doğru beslenmemekte büyük bir etken olabilmektedir. Yapılan araştırmalar büyüme, gelişme, konsantrasyon ve başarıların büyük bir kısmının beslenmeden kaynaklı olduğunu göstermektedir. Özellikle süt ile yoğurt çocukların zihin gelişimi ve dikkatlerinin artış üzerinde büyük bir etkiye sahipken, kuru baklagiller de güçlü hafızaya sahip olmalarını sağlamaktadır. Çocukların doğru ve dengeli beslenmeleri hastalıklardan korunmalarını sağladığı gibi, ileride tansiyon, kolesterol ve şeker gibi sağlık problemlerinin oluşma riskini en aza indirgemektedir.

Çocuklarımız ne yemeli ?

Yumurta, özellikle en kaliteli protein kaynağı olarak çocukların kahvaltısının demirbaşlarından olmalıdır. Özellikle yumurtada bulunan ve beyin fonksiyonları için önemli olan A, D, E vitaminleri çocukların hafızasını güçlendirmektedir.

Süt ve Yoğurt, güçlü kemikler, sağlıklı ve inci gibi dişler ve doku hasarlarının onarımı için çok gerekli olduğu kadar, içerdiği çinko sayesinde zihin gelişimine de büyük katkısı bulunmaktadır. En büyük çinko kaynağı kırmızı ettir. Çocukların unutkanlık, hafıza güçlenmesi ve dikkat eksikliğinin aza indirgenmesi amacıyla haftada 2 3 kere çocuklara yedirilmesi gerekmektedir.

Balık, iyot içerdiği için kaliteli bir protein kaynağı olduğu kadar zeka gelişimini arttıran en önemli besinlerdendir. Haftada 2 3 kere tüketilen balık çocukların daha başarılı olmalarında büyük katkı sağlamaktadır.

Bunların yanı sıra demir eksikliğinin olması da çocuklardaki dikkatin azalması ve odaklanamama sorununu arttırdığı için demir içeren pekmezin, çocukların yeterli demiri alabilmeleri için günde 1 tatlı kaşığı yedirilmesi gerekmektedir.

Ceviz belki de bu listede en önemli sayılabilecek olan besinlerden birisidir. Kalp hastalığı, şeker ve kolesterol üzerine olumlu etkilerinin yanı sıra görüntüsünün de andırdığı beyine etkileri öğrenme fonksiyonlarını geliştirmesi ve hafızayı güçlendirmesidir. Kahvaltıda ya da herhangi bir ara öğünlerin birinde 2-3 ceviz yemeleri çok faydalı olacaktır.

Tam buğday içeren ekmekler ve yiyecekler çocukların kan şekerindeki ani düşüşlerini önleyerek halsizlik ve uyku hallerini önlemekte ve derslerindeki başarılarını arttırmalarını sağlayabilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir