Astrofizik hakkında bilgiler nelerdir ?

Astrofizik hakkında bilgiler nelerdir ? Astrofiziğin doğuşu ve tarihi, Astrofizikteki gelişmeler

Astrofizik gökte meydana gelen olayları ve gökcisimlerinin yapılarını fiziksel ve kimyasal özelliklerle inceleyen bir astronomi dalıdır. İncelemelerde tek bilgi kaynağı gökcisimlerinden yayılan elektromanyetik dalgalar ve ışıktır. Elektromanyetik dalgalarla elde edilen bulgular fizik ve kimya alanındaki sonuçlarla karşılaştırılır ve bununla birlikte değerlendirilir.

Astrofiziğin doğuşu ve tarihi

Astronominin kökü cisimlerin birbirlerine göre olan konumlarını açıklayan pozisyon astronomisi çok eski tarihlere dayanır. İnsanlık gökcisimlerinin gökyüzünde hareket etmediğini ve bazılarının yerlerinin hızla değiştiğini fark etmiştir. Bu durum ile birlikte sabit yıldızlar ile gezegenler arasında bir fark olduğunu anlamışlardır.

Fotometrik araştırmalarla bir yıldızın mesafesi bilindiğinde yaydığı parlaklık ve toplam enerji hesaplanabilir. Bu parlaklığın farklılaşması yıldızların oluşumu ve gelişimi hakkında fikirler verir. Yapılan araştırmalarla gökcisimleri arasında büyük boşluklar olduğu saptanmıştır.

Astrofizikteki gelişmeler

Astrofizik alanı 1930 yılına kadar görünen bir ışık bandının üzerinde yapılan incelemelere dayanmaktaydı. Bu ışık radyasyonunun gözlemlenebilmesi için büyük teleskoplar icat edildi. Bu sırada dünyadan kozmik ışınların geldiği belirlendi. Bu ışınların proton, nötron ve elektronlar olduğu ortaya çıktı. Daha sonra uzaydaki radyo dalgaları saptandı. Gökcisimlerinden gelen ışık dışındaki radyasyonun incelenebilmesi için radyo-astronomi bilimi gelişti. Bu incelemeler sonucunda 1960 yılında radyo dalgaları yayan birçok gök cisminin olduğu saptandı. Bu cisimlerim bazıları görünen ışık yayıyordu, bunlara da “kusasar” adı verilmiştir.

Astrofizik alanındaki ilerlemeyle birlikte:

-Evrenin bir genişleme içinde olduğu bilinmektedir.

-Evrenin sırları açığa çıkmaktadır.

-Diğer galaksilerden farklı bir galaksi içinde yaşadığımız kanıtlanmıştır.

-Büyük patlama kuramı sayesinde kozmoloji bilimi gelişmiştir.

-Bu alandaki en önemli gelişme ise tayf ölçümünün ya da yıldız ışığının elektromanyetik analizine başlanması olmuştur.

-Bu alanda son gelişmeler ise radyo teleskopların, modern bilişim araçlarının ve radyoastronominin ortaya çıkması olmuştur.

Bu Yazıyı Paylaş !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir