AKK Kalkı Ama AST Geldi Nedir Bu AST?

Yeni yıl itibariyle hayatımızda ve internet dünyasında birçok değişiklik yaşandı. Bu değişikliklerden en önemlisi de hiç şüphesiz ki AKK (Adil Kullanım Kotası) ve AKN (Adil Kullanım Noktası) ortadan kalkması. 1 Ocak itibariyle yapılan duyuruyla birlikte AKK ve AKN’den tüm internet kullanıcıları kurtuldu.

Yeni yılla beraber açılan yeni internet döneminde peki biz kullanıcıları ne bekliyor? Yeni sistemin adı: AST. Yani “Akıllı Sınırsız Tarifeler”. Akıllı Sınırsız Tarifeler yani AST sayesinde kullanım miktarına bağlı olarak alınan ek ücretler artık alınmayacak. Saatler 19:00’ı gösterdiği anda bağlantı hızı kullanıcının tarifesine bağlı olarak düşüşe geçecek.

Peki ya taahhütlü kullanıcılar ne yapacak? Taahhütü bulunan kullanıcılar eski aboneliklerine Adil Kullanım Kotası (AKK) ve Adil Kullanım Noktası (AKN) olmadan devam edecekler.

Firmalar da AKK ve AKN olmadan Akıllı Sınırsız Tarife (AST) fiyatlarını açıkladı. Gelin hep birlikte bu fiyatlara göz atalım.

Turkcell Superonline

15 mbps 79.9 TL

25 mbps 89.9 TL

35 mbps 99.9 TL

50 mbps 129.9 TL

100 mbps 199.9 TL

Turk Telekom

6 mbps 69.9 TL

8 mbps 79.9 TL

12 mbps 84.9 TL

24 mbps 99.9 TL

35 mbps 121.9 TL

50 mbps 229.9 TL

Yıllardır internet kullanıcılarını bezdiren bu Adil Kullanım Kotası Nedir?

Son kullanıcıların şebekeleri kullandığı sırada yoğun veri trafiğini önlemek amacıyla ortaya çıkmıştır. Teknik problemlerin, teknik hasarların ve ağlardaki verimliliğin düşmesi için uygulanmıştır. Fakat kullanıcılar yıllardır şikayetçi olmuş ve kalkmasıyla birlikte de derin bir rahatlığa kavuşmuştur. Bakalım yeni sistemde kullanıcılar nelerden şikayetçi olacak ve nelerden memnun kalacak.

Bu Yazıyı Paylaş !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir